Strona główna

Amerykański producent pojazdów terenowych Polaris przekazał dziś Politechnice Opolskiej dwie maszyny typu Sportsman. Quady posłużą przede wszystkim do celów dydaktycznych Wydziału Mechanicznego, ale zarząd fabryki liczy także na myśl techniczną opolskich inżynierów, którzy w przyszłości opracują nowe rozwiązania konstrukcyjne i rozwiną jeden z największych przebojów motoryzacji.

O wkładzie uczelni w decyzję o lokalizacji pierwszej, europejskiej fabryki Polarisa w Opolu przypomniał podczas przekazania maszyn rektor prof. Marek Tukiendorf: Zaplecze w postaci politechniki było drugim czynnikiem, który zdecydował o inwestycji.

Po dwóch latach od tamtych ustaleń, widzimy już pierwsze efekty: dzięki nawiązanej współpracy studenci zyskają możliwość praktycznej nauki i przyszłego zatrudnienia, Polaris zaś otrzyma wykształconego na swoje potrzeby inżyniera. Najlepsi – dodał rektor – będą mieli okazję wyjechać na staż do amerykańskiej siedziby firmy.

Dyrektor opolskiego oddziału Polaris Bogusław Dawiec przedstawił również plany stworzenia przy fabryce centrum technologicznego, gdzie miałyby powstawać nowe konstrukcje. Quad jest pojazdem bazowym – zaznaczył – i można go modyfikować pod kątem wielu, różnorodnych, nie tylko transportowych, zastosowań.

Badaniem możliwości, jakie daje czterokołowiec, zajęliby się oczywiście specjaliści z dyplomem PO.

Przekazanie maszyn miało miejsce w Laboratorium Pojazdów Drogowych. Gospodarz – dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Tadeusz Łagoda nie krył satysfakcji: quady doskonale wpisują się w plany uruchomienia nowego kierunku studiów: transportu – powiedział.

Studenci i doktoranci wydziału będą uczyć się pod okiem profesorów – Jarosława Mamali i Andrzeja Augustynowicza, który koordynuje współpracę z Polarisem.

Polaris